W dzisiejszym dynamicznym świecie, efektywna logistyka jest kluczowa dla sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Transport intermodalny, łącząc różne gałęzie transportu, stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby rynku. To innowacyjne podejście, które pozwala zoptymalizować koszty, skrócić czas dostawy i zminimalizować wpływ na środowisko.

Co to jest transport intermodalny?

Transport intermodalny to forma przewozu towarów, w której wykorzystuje się co najmniej dwa różne środki transportu, np. kolej, transport drogowy, czy morski. Ładunek przez cały czas umieszczony jest w jednym kontenerze lub naczepie i jest rozładowywany dopiero w miejscu dostawy. Taki sposób przemieszczania towarów eliminuje operacje przeładunkowe i minimalizuje ryzyko uszkodzeń. To nie jedyne zalety rozwiązań intermodalnych.

Huckepack trailer ColliCare Logistics
IMG_2735
Container loaded on train
Sea freight
v

Nasze rozwiązania w zakresie transportu intermodalnego

W szybko zmieniającym się świecie globalnego handlu, wydajne i opłacalne rozwiązania transportowe są kluczowe dla firm. W ColliCare zapewniamy najnowocześniejsze usługi przewozów intermodalnych, które płynnie łączą Azję i Europę, łącząc wiele środków transportu w celu optymalizacji całego łańcucha dostaw.

Transport intermodalny w Europie

W Europie staramy się w jak największym stopniu korzystać z transportu kolejowego i morskiego. Naszym celem jest optymalizacja kosztów transportu i redukcja emisji zanieczyszczeń do atmosfery, głównie za sprawą ograniczenia przewozów drogowych. Przykładowo, międzynarodowe przesyłki z południa na północ Europy przewozimy w dużej mierze koleją, a następnie przez centra dystrybucyjne w Niemczech, Holandii i Polsce drogą morską do krajów skandynawskich. Z tradycyjnego transportu drogowego w przewozach intermodalnych staramy się korzystać tylko na pierwszej i ostatniej mili.

Rozwiązania w zakresie transportu intermodalnego z Azji do Europy

Transport intermodalny odgrywa kluczową rolę w relacjach handlowych między Azją a Europą. Znaczący wzrost wymiany towarowej między tymi kontynentami generuje zapotrzebowanie na efektywne i optymalne rozwiązania logistyczne. Transport intermodalny, wykorzystując kombinację różnych środków transportu, takich jak kolej, morze i transport drogowy, stanowi idealne rozwiązanie dla tego typu przewozów.

Przewozy intermodalne na Nowym Jedwabnym Szlaku

Inicjatywa "Nowego Jedwabnego Szlaku" to ambitny projekt, który ma na celu stworzenie nowoczesnej infrastruktury transportowej, łączącej Azję z Europą. W ramach tego projektu rozwijane są trasy kolejowe, drogowe i morskie, co stwarza nowe możliwości dla transportu intermodalnego. W ColliCare korzystamy z istniejących rozwiązań oraz tworzymy własne projekty intermodalne, np. z Chin do Polski czy Norwegii.

Zalety transportu intermodalnego

Transport intermodalny to idealne rozwiązanie dla firm, które cenią sobie efektywność, bezpieczeństwo i ekologiczne podejście do logistyki. To również doskonały wybór dla przedsiębiorstw, które regularnie transportują duże ilości towarów na znaczne odległości. Przekonaj się, jakie korzyści niesie ze sobą transport intermodalny i zacznij z nami współpracę w tym zakresie już dziś.

Redukcja kosztów

Dzięki optymalizacji tras i wykorzystaniu różnych środków transportu, można znacznie obniżyć koszty przewozu. Elastyczność wyboru między najbardziej opłacalnymi i dostępnymi środkami transportu sprawia, że stawki za transport intermodalny są zazwyczaj konkurencyjne w porównaniu do tradycyjnego transportu drogowego.

Oszczędność czasu

Sprawna organizacja i minimalizacja przestojów przekładają się na szybszy czas dostawy.

Efektywność

Szybszy czas dostawy dzięki optymalizacji tras i ograniczeniu operacji przeładunkowych.

Bezpieczeństwo

W transporcie intermodalnym towar przez cały czas od momentu załadunku do rozładunku znajduje się w kontenerze lub naczepie. Przestrzeń ładunkowa jest zaplombowana i nie jest otwierana przed dotarciem do miejsca docelowego. Ryzyko kradzieży lub ingerencji z zewnątrz jest mocno ograniczone.

Korzyści dla środowiska

Właściwe połączenie różnych środków transportu, takich jak transport morski, kolejowy i drogowy, pozwala zredukować emisje CO2.

 

Szukasz międzynarodowego transportu intermodalnego? Skontaktuj się z nami.

Jeśli jesteś zainteresowany naszymi usługami transportu intermodalnego, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę.

 

Piotr Kaleńczuk

Piotr Kaleńczuk

General Manager Poland
Joanna Chmielińska

Joanna Chmielińska

Sales Specialist
 

Najczęstsze pytania związane z transportem intermodalnym

Jaka jest różnica pomiędzy transportem intermodalnym i multimodalnym?

Transport intermodalny - ładunek w tej samej jednostce przez całą podróż.

Rozwiązanie transportowe, w którym towary są przewożone za pomocą kilku różnych środków transportu (np. statek, pociąg, ciężarówka), ale ładunek (zwykle kontener lub inna jednostka) nie jest obsługiwany podczas zmiany środków transportu. Oznacza to, że ładunek pozostaje w tej samej jednostce (np. kontenerze lub naczepie) przez cały proces transportu, niezależnie od tego, ile razy zmienia się środek transportu.

Przykład: Kontener z towarami jest przewożony pociągiem z fabryki do portu, następnie statkiem do innego portu, a potem transportem drogowym do magazynu docelowego. Towar cały czas znajduje się w tym samym kontenerze.

Transport multimodalny - obejmuje wiele środków transportu, a sam ładunek jest pomiędzy nimi przeładowywany.

Rozwiązanie transportowe, w którym towary są przewożone za pomocą wielu środków transportu (np. pociąg, statek, samolot). Istnieje możliwość przeładunku towaru z jednej jednostki ładunkowej na drugą podczas transportu.

Przykład: Towar jest przewożony ciężarówką do magazynu, gdzie jest przeładowywany na palety, a następnie transportowany samolotem. Po przylocie towar jest ponownie przeładowywany, tym razem na mniejsze paczki, i dostarczany do różnych odbiorców.

Jakie są główne rodzaje transportu w przewozach intermodalnych?

W transporcie multimodalnym stosuje się następujące środki transportu:

  • Transport drogowy: w dostawach na krótkie odległości, najczęściej na tzw. pierwszej i ostatniej mili.
  • Transport kolejowy: do transportu na duże odległości. Świetnie sprawdza się przy ciężkich ładunkach.
  • Transport morski: idealna opcja w transporcie międzykontynentalnym, ale też możliwa do zrealizowania w obrębie Europy.
Jakie ładunki nadają się do transportu intermodalnego?

Transportem intermodalnym można przewozić różnorodne towary, w tym:

  • Towary przemysłowe: Maszyny, urządzenia, surowce, materiały budowlane.
  • Towary konsumpcyjne: Odzież, obuwie, artykuły spożywcze, elektronika.
  • Towary niebezpieczne: Zgodnie z obowiązującymi przepisami (ADR).
  • Towary wymagające specjalnych warunków: Chłodnicze, łatwo psujące się.
Sprzęt stosowany w rozwiązaniach transportu intermodalnego

Naczepy typu Huckepack: Naczepy intermodalne do transportu kolejowego i drogowego, odpowiednie do bezpiecznego transportu długodystansowego. Używane do bezpiecznego transportu ładunków ogólnych i stalowych. Posiadają przesuwany dach, kurtyny boczne i solidne drzwi tylne. Naczepy tego typu są przenoszone w całości pomiędzy różnymi środkami transportu, np. z promu na kolej, za pomocą specjalnych dźwigów.

Kontener: standardowe kontenery 20-, 40- i 45-stopowe mogą być używane zarówno w pociągach przystosowanych do przewozu kontenerów, statkach, jak i ciężarówkach z naczepami przystosowanych do przewozu kontenerów. Kontenery doskonale nadają się do transportu długodystansowego. Są wyposażone w solidne drzwi, bez otwartej góry - całość stanowi wytrzymałą konstrukcję, która dźwigami jest przenoszona z jednego środka transportu na drugi, np. ze statku na naczepę.

W jaki sposób transport intermodalny przyczynia się do zrównoważonego rozwoju?

Transport intermodalny, łącząc różne gałęzie transportu i optymalizując procesy logistyczne, stanowi istotny element zrównoważonego rozwoju. Jego korzyści obejmują redukcję emisji gazów cieplarnianych, mniejsze zanieczyszczenie powietrza, poprawę bezpieczeństwa, ograniczenie hałasu oraz efektywne wykorzystanie infrastruktury. Korzystanie z transportu intermodalnego jest kluczowe dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju w sektorze transportu i budowania bardziej ekologicznej przyszłości.